Son 70 ilin ən böyük artım proqnozu
Faiz dərəcələri isə az qala sıfıra çatıb.Böyük Britaniyanın mərkəzi bank qrumu olan Bank of England cari ildə ölkə iqtisadiyyatında proqnozlaşdırılan artım rəqəmlərini yeniləyib.
Marja xəbər verir ki, daha öncəki 5 faizlə müqayisədə mərkəzi bank artımın 7,25% təşkil edəcəyini bildirib. Bu isə son 70 ildəki ən yüksək illik artım göstəricisidir. Bank kredit faiz dərəcələrinin aşağı həddini 0,1% olaraq müəyyənləşdirib və 2022-ci ildən etibarən inflyasiyanı hədəflənən səviyyədə saxlamaq üçün tədricən artıma gedəcəyini açıqlayıb.
Mərkəzi Bankın rəhbəri Endryu Bailey inflyasiya dərəcəsinin gözlənilən 2%-i də keçdiyini, lakin bunun davamlı xarakter almayacağını bildirərək qeyd edib ki, Monetar Siyasət Komitəsi vəziyyəti nəzarətdə saxlayır: “Biz bu rəqəmə xüsusilə diqqətlə yanaşırıq.”
İşsizlik həddinin əvvəlki 7,75%-lə müqayisədə daha az - 5,5% olacağı proqnozlaşdırılır. Monetar Siyasət Komitəsi cari il ərzində 895 milyard funt-sterlinq dəyərində aktivlər satın almağı planlaşdırır.
Baileyin iqtisadi artım rəqəmləri ilə bağlı fikirləri xüsusilə maraq doğurub: “Gəlin özümüzdən getməyək. Əslində yüksək artım rəqəmi ona görə gerçəkləşir ki, iqtisadiyyat son ildə kifayət qədər kiçilib. Bu il əldə edəcəyimiz nəticələr bizi pandemiyadan əvvəlki dövrə - 2019-cu ilin məhsuldarlıq səviyyəsində qaytaracaq. Faktiki olaraq, 2 illik artım fürsətini itirmişik”.