Ukrayna Bakıya aviareysləri bərpa edir
Ukrayna Beynəlxalq Hava Yolları (UIA) Bakıya uçuşları bərpa edir.
Bu barədə Ukraynanın Azərbaycandakı səfirliyindən bildirilib.
Yeni restart Ukrayna və Azərbaycan paytaxtları arasında birbaşa uçuşları bərpa edəcək, habelə Ukraynanın müxtəlif bölgələrindən gələn sərnişinlərə Kiyevdə rahat gediş-gəlişi təmin edəcəkdir.
Uçuşlar aprel ayının sonuna qədər hər həftənin çərşənbə axşamı və şənbə günləri Heydər Əliyev Hava Limanına nəzərdə tutulub.
Hazırda Azərbaycana giriş yalnız Azərbaycan vətəndaşlarına, Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəlik və konsulluq işçilərinə və rəhbərlərinə və onların ailələrinə, yaşayış icazəsi olan əcnəbilərə, rezidentlərin ailə üzvlərinə (uşaqlarına, valideynlərinə, həyat yoldaşına) ailə əlaqələrini sübut edən sənədlərlə icazə verilir. Yola çıxmazdan 48 saatdan çox olmayaraq laboratoriyada aparılmış mənfi bir PCR testi nəticəsinin olması vacibdir. Məcburi tələb həmçinin Heydər Əliyev beynəlxalq hava limanının tələblərinə uyğun olaraq, sənədin yoxlanılması üçün elektron yoxlanılmasına imkan verən QR kodu ehtiva edən COVID-19-da mənfi testin çap olunmuş nəticəsinin olmasıdır.
Öz növbəsində, Bakıdan Ukrayna şəhərlərinə səyahət edənlərin yalnız COVID-19-un müalicə xərclərini ödəyəcək bir sığorta polisi olmalıdır.
"Bildiyiniz kimi, hazırda müxtəlif ölkələrin sərhədlərindən keçmək üçün bəzi epidemioloji məhdudiyyətlər mövcuddur. Səyahət tövsiyələrini aviaşirkətin veb-saytında tapa bilərsiniz.
Ukrayna Beynəlxalq Hava Yolları Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, Beynəlxalq Hava Nəqliyyat Təşkilatı, Avropa Aviasiya Təhlükəsizliyi Agentliyi, Avropa Xəstəliklərin qarşısının alınması və Nəzarəti Mərkəzi, habelə Ukrayna Səhiyyə Nazirliyinin və Ukraynanın Dövlət Aviasiya İdarəsinin tövsiyələrinə uyğun olaraq, təhlükəsizlik standartlarını və prosedurlarını tətbiq edir.