Koronavirusda xəstəxanaya yatmaq və ölümü 85% azaldan yeni dərman kəşf edildi
Böyük Britaniyanın əcaçılıq şirkəti GlaxoSmithKline (GSK), hazırladıqları yeni bir dərmanının ən riskli koronavirus (Kovid-19) xəstələrində xəstəxanaya qəbul və ölüm nisbətini 85% azaltığını açıqlayıb.
Marja Şirkətin açıqlamasına istinadən xəbər verir ki, VIR-7831 adı verilən dərman, ABŞ-ın "Vir Biotechnology" şirkətilə ortaq şəkildə inkişaf etdirilib.
Yeni növ koronavirusa yoluxmuş və xəstəxanada yatmaq riski yüksək olduğu düşünülən 583 xəstənin qatıldığı testlərdə, dərmanın yüngül və orta vəziyyətlərdə xəstəxanaya yatış və ya ölümləri 85%-ə qədər azaltdığı görülüb, ancaq bir faydası olmadığı üçün ağır xəstələrdə istifadə edilməsi dayandırılıb.
Dərmanın həm virusun sağlam hüceyrələrə girməsinin qarşısını aldığı, həm də immunitet sisteminə daxil olanların təmizlənməsinə kömək etdiyi müəyyən olunub.
Şirkət, ABŞ-da təcili vəziyyət istifadəsi icazə istəyəcəyini, İngiltərədə də müraciət edilə biləcəyini açıqlayıb.
GSK-nın səlahiyyətlisi Dr. Hal Barron, dərmanın xəstələrə bir fayda verməsindən məmnun olduqlarını, VIR-7831-i mümkün olan ən qısa müddətdə satışa təqdim etmək istədiklərini qeyd edib.
Dərman, xərçəng xəstələri kimi immunitet sistemləri zəifləmiş xəstələr üçün də faydadlıdır.