“Aqrarkredit”in borc portfelinin 72 %-i öz vəsaiti hesabına formalaşıb
Bu il yanvarın 1-nə “Aqrarkredit” QSC bank olmayan kredit təşkilatının (BOKT) borc portfeli 94 milyon 579 min manat təşkil edib.
Məlumata görə, bunun 68 milyon 454 min manatı və yaxud 72,4 %-i BOKT-un öz vəsaiti hesabına, 20 milyon 848 min manatı İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun vəsaiti hesabına, 4 milyon 567 min manatı Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin vəsaiti hesabına, 710 min manatı isə Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatının İnkişafı Fondunun (IFAD) xüsusi layihələri çərçivəsində ayrılmış vəsait hesabına foprmalaşıb.
Ötən ilin sonuna “Aqrarkredit”in vaxtı keçmiş kreditlərinin borc portfelindəki xüsusi çəkisi 6,2 % olub.
BOKT-un kənd təsərrüfatında ticarət, xidmət və s. sahələrə ayrırdığı kreditlərin onun borc portfelindəki xüsusi çəkisi 41,7 % təşkil edib. Növbət yerlərdə 33,3 %-lə aqrar emal sahəsi, 20 %-lə heyvandarlıq sahəsi, 5 %-lə isə bitkiçilik sahəsi qərarlaşıb.
Xatırladaq ki, “Aqrarkredit” 2004-cü ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 22,669 milyon manatdır. BOKT 100% dövlətə məxsusdur.