Avropa Mərkəzi Bankının toplantı protokolunda avronun bahalaşmasından narahat olmasının göstərilməsi, EURUSD məzənnəsinə qarşı təzyiqləri artırmışdır. Bununla yanaşı, Amerikada korona böhranının aprel ayından bitəcəyinə dair açıqlamaların verilməsi, müqaviməti daha da artırmışdır.
Beləliklə, hazırda 1.22$-ın altında ticarət edilən avro, 1.21$-ın qırılması ilə 1.20$-a kimi ucuzlaşa bilər.
Eyni texniki tendensiya GBPUSD məzənnəsində də müşahidə edilir. Breksit sərhəd xaosu fonunda da mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər. Şimali İrlandiya isə AB ilə saziş arasında regiona dair protokolu məhkəməyə verməyə hazırlaşır.
Bütün sözügedən hadisələr İngiltərədə iqtisadi və siyasi risklərin artması ilə bərabər, funtun ucuzlaşmasını da gücləndirə bilər. Bu istiqamətdə 1.40$-ın qırılması önəmli rol oynayacaqdır.
TCMB-nin növbəti dəyişməz faiz qərarından sonra USDTRY məzənnəsi 6.89TL-də dəstək görərək bahalaşıb. 6.93TL-nin üzərində qaldıqca, 7.10TL-yə kimi də bahalaşa bilər.
Qlobal enerji bazarlarında təklifin artması proqnozları, Avropanın Brent neftinin bir barel qiymətinin 62$-a kimi korreksiyasına səbəb olmuşdur və 64$ ilə aralıqda ticarət ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
Qlobal iqtisadi risklərin azalması və inkişaf proqnozlarının artması, əlvan metallar bazarlarında güvənli liman sərmayə aləti kimi qızıla olan tələbi də azaltmışdır. Təhlillərə əsasən, bir unsiya üzrə qiymət 1800$-ın (57.9 $/qram) altında qaldıqca, 1700$-a (57.9 $/qram) kimi dəyər itirə bilər.