Marketlərin gizlətdikləri üzə çıxır – 221 MİLYON MANAT...
Yeni kassalar dövriyyələrin gizlədilməsinin qarşısını alır."ƏDV geri al" layihəsi pərakəndə ticarət şəbəkəsində ticarət dövriyyələrinin şəffaflaşmasına səbəb olur. Ötən il marketlərin onlayn kassa çekləri üzrə pərakəndə ticarət dövriyyəsinin orta aylıq həcmi kəskin artıb. Aylıq dövriyyə ötən iln 4-cü rübündə 1-ci rübünə nisbətən 36,4% çox olub. Belə ki, marketlərin orta aylıq dövriyyəsi 2020-ci ilin 1-ci rübündə 162 milyon manat ikən, 4-cü rübündə 221 milyon manat təşkil edib.
Marjanın məlumatına görə, "Postpandemiya dövründə vergi sistemi" mövzusuna həsr olunan konfransda çıxış edən Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi vəzifəsini müvəqqəti icra edən Orxan Nəzərli bildirib ki, əlavə dəyər vergisinin (ƏDV) bir hissəsinin istehlakçılara qaytarılması kassa çeklərinin tələb edilməsinə, nağdız ödənişlərə marağın artmasına təkan verib və kassa dövriyyələrinin şəffaflaşmasına gətirib çıxarıb:
“2020-ci ildə layihə çərçivəsində vətəndaşlara 33,4 milyon manat vəsait qaytarılıb.
Ötən illdən ölkəmizdə pərakəndə ticarət və iaşə xidmət obyektlərində onlayn kassaların istifadəsinə başlanılıb. Hazırda ticarət və ictimai iaşə obyektlərində 23 mindən çox yeni nəsil elektron kassa aparatı quraşdırılıb. 2022-ci ilin sonunadək ölkədə olan bütün kassaların yeni nəsil kassalar ilə əvəz edilməsi nəzərdə tutulub”.