“AzerFloat” Azərbaycanda termoformasiya üsulu ilə vərəqə şüşə istehsal edən ilk zavodu istifadəyə verib
(®️) Yanvarın 18-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının (SKSP) ərazisində yerləşən “Azerfloat” şirkətinin termoformasiya metodu ilə vərəqə şüşə istehsalı zavodunun açılışı olub.
Respublikada analoqu olmayan şirkətin birbaşa investisiyaları 100 milyon avro təşkil edir. Zavodun dizaynı və avadanlığı Almaniyanın "HORN Glass Industries AG" (vərəqə şüşə texnologiyalarının quraşdılıması və təchizatında 135 ildən çox təcrübəyə malik) şirkəti tərəfindən həyata keçirilmişdi. Şirkət həmçinin İtalyan, Finlandiya və Çin texnologiyalarından istifadə edir.
“AzerFloat” şirkətinin icraçı direktoru Emil Həsəovun sözlərinə görə zavod hər il 80.000 ton vərəqə şüşə istehsal edəcək hansı ki,bu da 4 millimetr qalınlığında 8 milyon kvadrat metr şüşəyə bərabərdir.
Zavod üç növ şüşə - şəffaf, rəngli və reflektiv şüşə istehsal edir. Vərəqə şüşələrin qalınlığı 2 və 12 millimetr arasında dəyişir, ən kiçik vərəqənin ölçüsü 1000-1300 mm, ən böyüyü 6000 - 3210 mm-dir.
"Bu müəssisə Azərbaycanda öz növü üzrə bir ilkdir. Biz məhsullarımızın yüksək keyfiyyəti ilə yanaşı, qiymət baxımından rəqəbətə davamlılığına da xüsusi diqqət yetiririk.Yüksək keyfiyyətlə yanaşı, məhsulların rəqabətə davamlılığına xüsusi diqqət yetiririk. Yalnız yerli bazarı keyfiyyətli məhsullarla təmin etməyi deyil, həm də bu sahədə Azərbaycanın ixrac potensialını gücləndirməyi planlaşdırırıq. Zavodun məhsullarını Rusiya, Gürcüstan, Türkiyə və Orta Asiya ölkələrinə ixrac etməyi planlaşdırırıq. İlkin mərhələdə zavodumuzda 180 nəfər işləyir. Onların 50% -i Sumqayıt sakinləridir. Gələcəkdə məhsullarımızın çeşidliliyini artırmağı planlaşdırırıq və bununla da ölkə rəhbərliyinin iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun inkişafına dair planlarını dəstəkləyəcəyik”, -deyə Emil Həsənov bildirdi.
“AzerFloat” zavodu Azərbaycanda termoformasiya yolu ilə vərəqə şüşə istehsal edən ilk müəssisədir. Bu günə qədər ölkənin bütün ehtiyacları idxal hesabına ödənilirdi.
“AzerFloat” QSC 2017-ci ilin dekabr ayında kənd təsərrüfatı müəssisəsinin rezidenti olmuşdur. 15 dekabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında aparılan işlərlə tanış olmuş və termoformasiya üsulu ilə şüşə istehsalı üçün “AzerFloat” zavodunun təməlinin qoyulması mərasimində iştirak etmişdir.
SKSP Azərbaycanda innovativ və yüksək texnologiyalara əsaslanan rəqabətqabiliyyətli sənaye istehsalının inkişafı üçün əlverişli şərait yaratmaq, bu sahədəki sahibkarlığa dəstək, qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafını təmin etmək və istehsal sektorunda məşğulluğu artırmaq üçün yaradılmışdır.
Park rezidentləri gömrük rüsumlarından və ƏDV-dən azaddırlar. Həmçinin 10 müddətinə parkın rezidenti olanlar gəlir və əmlak vergisindən azaddırlar.
Ümumilikdə, park rezidentləri artıq layihələrə 3,1 milyard dollar sərmayə ayırıblar.