Azərbaycana kərə yağı idxalı daha da artıb
2020-ci ildə Azərbaycana 82 milyon 608 min dollar dəyərində 16 min 806 ton kərə yağı və süddən hazırlanmış digər yağlar idxal edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2019-cu illə müqayisədə 2020-ci ildə kərə yağı və süddən hazırlanmış digər yağların idxalı miqdar ifadəsilə 19,8%, dəyər ifadəsilə 15,4% artıb.
2019-cu ildə Azərbaycana 71 milyon 576 min dollar dəyərində 14 min 32 ton kərə yağı və süddən hazırlanmış digər yağlar idxal edilmişdi.
SÜD İDXALI DA ARTIB
Azərbaycana xaricdən süd idxalı da artıb. Ötən il 15 milyon 312 min dollar dəyərində 9 min 657 ton süd idxal edilib. 2019-cu ildə 14 milyon 374 min dollar dəyərində 9 min22 ton süd idxal edilmişdi.
BİTKİ YAĞLARI İDXALI DA ARTIB
2020-ci ildə Azərbaycanda 161 milyon 924 min dollar dəyərində 166 min 216 ton bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar idxal edilib. 2019-cu ildə bu qurup üzrə 141 milyon 237 min dollar dəyərində 167 min 611 ton məhsullar idxal edilmişdi.