2021-ci ilin dövlət büdcəsi artırılır
“Azərbaycan Respublikasının 2021-ci il dövlət büdcəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsində 2021-ci il dövlət büdcəsinin gəlirləri 25 milyard 427 milyon manat, xərcləri 28 milyard 543 milyon manat nəzərdə tutulur. Bu barədə Marja-ya Maliyyə Nazirliyindən bildirilib.
Bu ilin Sentyabr ayında, Azərbaycan Respublikasının 2021-ci ilin dövlət və icmal büdcələrinin ilkin göstəricilərinə dair açıqlamada, 2021-ci ildə dövlət büdcəsinin gəlirləri 24 milyard 327 milyon manat, xərcləri isə 25 milyard 847 milyon 500 min manat məbləğində proqnozlaşdırılmışdı.
Beləliklə, ilk layihə ilə müqayisədə gələn ilin dövlət büdcəsinin gəlirləri 1 milyard 100 milyon manat, xərcləri isə 2 milyard 696 milyon manat artırılır.
Büdcənin artırılmasının səbəbi Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad olunan ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması, sosial-iqtisadi, enerji, kommunal, nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması, öz doğma yurdlarına qayıdan vətəndaşlarımızın yaşayışı və işgüzar fəaliyyəti üçün şəraitin təşkil edilməsi kimi şərəfli və məsuliyyətli vəzifələrin icrası üçün maliyyə təminatının yaradılmasıdır.