Beynəlxalq valyuta birjalarında Avropada iqtisadiyyata dair narahatlıqların artması, avronun ucuzlaşmasına səbəb olub. Risklər Avrozonada aylıq deflyasiyanın proqnozlaşdırılmadan 0.5%-ə yüksəlməsi ilə daha da artıb.
Təhlillərə əsasən, EURUSD 1.22$-ın altında qaldıqca, 1.21$-a kimi ucuzlaşa bilər.
Məzənnənin gələcək trendinin müəyyən olunması baxımından, Amerikada əmək bazarında vəziyyətin yenidən pisləşməsi, yeni büdcə qanununun qəbul edilməsi və Çin ilə gələcək münasibətlərə dair xəbərləri də diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır.
İngiltərə hökümətinin ölkədə yeni koronavirus növünün aşkarlanması, infeksiyaların artması və nəzarətin gücləndirilməsinin önəmliyi haqqında danışması ilə GBPUSD məzənnəsi 1.3335$-a kimi 1.5% ucuzlaşıb. Ucuzlaşma qiymət 1.3321$-ın altında qalması ilə 1.32$-a kimi davam edə bilər.
Bununla yanaşı, AB ilə Breksit ticarət sazişi danışıqlarında da zamanın daralmasına baxmayaraq, yekun razılaşmanın əldə edilməməsi məzənnəyə olan təzyiqləri artırır. Bu istiqamətdə xəbərlər də investorların diqqət mərkəzindədir.
Maliyyə bazarlarında TCMB-nin bir həftəlik repo faiz dərəcəsini 16.5%-ə yüksəldəcəyinin proqnozlaşdırılması, USDTRY məzənnəsinin 7.61TL-yə düşməsinə səbəb olub. Proqnozlar özünü cümə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 15:00-da doğrultmaqla bərabər, bankın açıqlamaları gələcək əlavə faiz artımlarına da siqnal verərsə, lirə 7.36TL-yə kimi bahalaşa bilər.
Dünya enerji bazarlarında neft hasilatının artması, Brent nefti qiymətinin 52$-da müqavimətlə rastlaşmasına səbəb olub. Bir barel üzrə qiymət 50$-ı qırarsa, 48$-a kimi də dəyər itirə bilər.
Qlobal iqtisadi risklərin artması və yumşaq monetar siyasətlərin daha da genişləndirilməsi, əlvan metallar bazarlarında qızılaolan tələbi artırıb. Bir unsiya üzrə qiymət artıq 1900$-ın (61.1 $/qram) üzərində ticarət edilir və 1931$-a (62.1 $/qram) kimi dəyər qazana bilər.