Azərbaycanda sement, kərpic və armatur istehsalı azalıb
2020-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanda 3 milyon 58,9 min ton sement istehsal edilmişdir.
Marja Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən sement istehsalı 3,4% azalıb.
2020-ci ilin yanvar-noyabr aylarında 203,1 min ton armatur istehsal edilmişdir. İstehsal əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 26,8% azalıb.
Ümumiyyətlə, tikinti materiallarının istehsalı sahəsində istehsalın ümumi dəyəri 660,8 milyon manat olmaqla, əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 24,6 faiz artmışdır. Tikinti gipsinin istehsalı 2,4 dəfə, tikinti kərpicinin istehsalı 21,2 faiz, hörmə üçün hazır beton qarışığının istehsalı 11,0 faiz, betondan yığma tikinti konstruksiyalarının istehsalı isə 6,5 faiz artmış, tikinti əhənginin istehsalı 26,9 faiz, emal edilmiş mərmər, travertin, alebastr və onlardan məmulatların istehsalı 35,3 faiz, sementdən, süni daşdan və ya betondan tikinti blokları və kərpiclərinin istehsalı 40,1 faiz, asfaltın istehsalı isə 57,1 faiz azalmışdır.