InvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.EUR.
Avrozonada deflyasiya riskləri artıb və birjalarda peyvəndə dair müsbət xəbərlərə reaksiya da aşırı qiymətləndirilir. Bu, Avropa Mərkəzi Bankının monetar siyasətini daha da yumşaldacağı ehtimallarını da artırmaqla, EURUSD məzənnəsinin bahalaşması dinamikasının zəifləməsinə səbəb olub. Təhlillərə əsasən, avro ucuzlaşaraq, 1.21$-ın altında qalarsa, 1.19$-a kimi ucuzlaşa bilər.
GBPUSD məzənnəsi isə 1.35$-da güclü müqavimətlə rastlaşaraq ucuzlaşmağa başlayıb. Hazırda 1.34$-a ticarət edilən funt, sözügedən səviyyənin altında da qalarsa, ucuzlaşma 1.33$-a kimi sürətlənə bilər.
Eyni zamanda, İngiltərə ilə Avropa Birliyi arasında Breksit danışıqları ilə bağlı ciddi irəliləyişin də olmaması və ticarət sazişi üçün son günün dekabrın 31-ə yaxınlaşdıqca, funtda volatillik yüksəlir.
USDTRY məzənnəsi isə 7.80TL-yə ticarət edilməkdədir. Məzənnə üzrə növbəti trend isə Türkiyə Mərkəzi Bankın (TCMB) növbəti qərarından asılı olacaqdır.
Bununla yanaşı, Türkiyədə işsizliklə bağlı cümə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 11:00-da dərc ediləcək göstəricilər də investorların diqqət mərkəzindədir. Belə ki, İşsizlik 13%-ın üzərinə qalxarsa, lirə yenidən 8TL-yə kimi ucuzlaşa bilər.
Amerikada yardım paketi fonunda narahatlıqlar və peyvəndə dair gözləntilərin azalması, Brent neftindən bahalaşma dinamikasının zəifləməsinə səbəb olub. Texniki təhlillərə əsasən, bir barel üzrə qiymət 48$-ın üzərində qaldıqca, 54$-a kimi dəyər qazanmaqda davam edə bilər.
Gələn il üzrə qlobal iqtisadi proqnozların yenidən aşağı salınacağı ehtimalları, əlvan metallar bazarlarında bir unsiya üzrə qızılın, 1840$-a (59.2 $/qram) kimi dəyər qazanmasına səbəb olub və 1850$-ın (59.5 $/qram) qırılması ilə bahalaşmanın 1900$-a (61.1 $/qram) kimi davam edəcəyi proqnozlaşdırılır.