Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları yenidən "əriyir"
Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları ardıcıl 2 aydır azalır.2020-ci ilin Noyabr ayında Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları 56.3 milyon dollar azalıb.
Marja xəbər verir ki, 2020-ci ilin Oktyabr ayının sonunda 6 milyard 467.8 milyon dolar olmuş valyuta ehtiyatları Noyabr ayının sonunda 6 milyard 411.5 milyon dollaradək düşüb.
2020-ci ilin Oktyabr ayında Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları 23.6 milyon dollar azalmışdı.
Oktybarın 31-də Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov bildirmişdi:
"2020-ci ilin sonunadək biz valyuta bazarında hər hansı bir dəyişiklik olacağını gözləmirik. Əgər bazarda əlavə bir ehtiyac çıxarsa, son 2 ayda, biz bu valyutanı (alınmış vəsaiti - red) bazara qaytarmağa hazırıq. Bizim ilin sonuna proqnozumuz Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatlarının stabil qalmasıdır və ya bir qədər də artmasıdır. Biz azalacağını gözləmirik”.
2020-ci ilin 9 ayı ərzində valyuta bazardan alışlar və ehtiyatlarının idarə olunmasından əldə edilən gəlir hesabına ehtiyatlar artmışdı.