Qiyməti əlverişli olmasına görə sərfəlidir"
Masallıda 7,6 hektar sahədə kivi yetişdirilir.
Ərkivan qəsəbə sakini Abdulla Abdullayev 2, Öncəqalalı fermer Aşur Mahmudov Hüseynhacılı kəndində 4, Pənah Mehdiyev isə Tüklə ərazisinin Tiyaqani kəndində 1,6 hektar kivi bağı salıblar.
Təsərrüfat sahibləri bildirirlər ki, artıq bir neçə ildir bağlardan yüksək məhsul götürülür. A.Abdullayev müvafiq olaraq hər mövsümdə bağlardan 10-15 ton, A.Mahmudov isə ötən il 35 ton kivi yığdığını bildirib.
Bu mövsümdə də yüksək məhsuldarlığa nail olmaq üçün vaxtaşırı olaraq ağaclara aqrotexniki qulluq göstərilir: vaxtında budanma işləri aparılır, bağ sahələri alaqlardan təmizlənir, torpaq qatı mineral gübrələrlə qidalandırılır, suvarma işləri müasir üsulla aparılır. Nəticədə bağlarda bol məhsul yetişib.
Fermerlərin sözlərinə görə, kivi bir çox xüsusiyyətinə - tinglərin şaxtaya dözümlülüyü, meyvənin gec çürüməsi, qiymətin nisbətən əlverişli olmasına görə sərfəli bitkidir.
Qeyd edək ki, sentyabr ayınının sonundan Masallıda kivi yığımına başlanılacaq.