"Hasilatın azaldılması neftin qiymətinə müsbət təsir göstərəcək"
Neft hasil edən ölkələr tərəfindən hasilatın azaldılması ilə bağlı öhdəliklərin icrası neftin qiymətinə müsbət təsir göstərəcək. Energetika naziri Pərviz Şahbazov belə hesab edir.
“İkinci rübdə dünyada neftə gündəlik tələbatın 15-25 milyon barel, 2020-ci ildə isə 10,3 milyon barel həcmində azalması gözlənilir. Belə bir vəziyyətdə “OPEC plus” ölkələri, o cümlədən Azərbaycan üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi neft bazarına ilk dəstəyi təmin edəcək. Neft bazarının sabitləşdirilməsi üçün milli və qlobal səviyyədə nümayiş etdirilən həmrəyliyin nəticələri tədricən neftin qiymətində də öz əksini tapacaq”, - deyə nazir bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, “Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli” yataqlarında, “Azneft” İB, birgə müəssisələr və əməliyyat şirkətləri üzrə gündəlik hasilatın azaldılması tədbirləri Azərbaycanın öhdəliyinin yerinə yetirilməsinə töhfə verəcək.
“Bu gündən dünya neft sənayesi tarixində hasilat həcmlərinə və müddətinə görə ilk ən böyük razılaşmanın icrasına başlanılır. Azərbaycanda hasilatın azaldılması ilə bağlı bu tədbirlərdə məqsəd həm də SOCAR və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər neft istehsalçılarının, nəticədə dövlətin gəlirlərinin artırılmasına nail olmaqdır”, - deyə P.Şahbazov əlavə edib.