“Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) 2017-ci ili 41 milyon 568 milyon manat zərərlə başa vurub.
Aviaşirkətin maliyyə hesabatına görə, bu, 2016-cı ilə nisbətən 83,7% azdır.
Bununla belə, qurumun yığılmış zərəri 3% də artaraq 1 milyard 433 milyon 579 min manata çatıb.
2017-ci ildə AZAL-ın əməliyyat gəlirləri 879 milyon 904 min manat (2016-cı illə müqayisədə 27,9% çox), əməliyyat xərcləri 883 milyon 184 min manat (25,05% çox), maliyyə xərcləri 91 milyon 636 min manat (33,2% çox), valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən gəlirləri isə 53 milyon 348 min manat (2016-cı ildə zərər olub) təşkil edib.
2018-ci il yanvarın 1-nə AZAL-ın aktivləri 2 milyard 129 milyon 27 min manat olub ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 1,2% azdır. Bunun 1 milyard 864 milyon 432 min manatı əmlak və avadanlıqlardır. Bu isə illik müqayisədə 1,4% çoxdur.
Hesabat dövründə aviaşirkətin öhdəlikləri 12,4% artaraq 2 milyard 634 milyon 27 min manata, balans kapitalının çatışmazlığı isə 2,7 dəfə artaraq 505 milyon manata çatıb.
Xatırladaq ki, AZAL 1992-ci ildə yaradılıb, ölkənin milli aviadaşıyıcısıdır. Səhmləri 100% dövlətə məxsus aviaşirkətin nizamnamə kapitalı 823 milyon 974 min manatdır.