Azərbaycanda minik avtomobili istehsalı azalıb, 134-ü anbarlardadır
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ilin Yanvar ayı ərzində Azərbaycanda 192 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (yığılıb). 2019-cu ilin Yanvar ayı ilə müqayisədə minik avtomobili istehsalı 2,2 dəfə artıb.
2019-cu ilin Dekabr ayı ilə müqayisədə isə minik avtomobili istehsalı 33% azalıb.
01.02.2020-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 134 ədəd təşkil edib. 01.01.2020-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 175 ədəd təşkil etmişdi.
Xatırladaq ki, 2019-cu il ərzində Azərbaycanda 2360 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (yığılıb). 2018-ci illə müqayisədə minik avtomobili istehsalı 2,4 dəfə artıb.
2019-cu ilin Yanvar ayında 89 ədəd, Fevralında 87 ədəd, Martında 107 ədəd, Aprelində 153 ədəd, Mayında 490 ədəd, İyun ayında 186 ədəd, İyul ayında 192 ədəd, Avqust ayında 192 ədəd, Sentyabr ayında 192 ədəd, Oktyabr ayında 192 ədəd, Noyabr ayında da 192 ədəd, Dekabr ayında 288 ədəd minik avtomobili istehsal edilib.
Azərbaycanda Neftçala və Naxçıvan yerləşən zavodlar minik avtomobilləri yığırlar.