Yeni istixana kompleksi işə düşdü - Günaşırı 500-600 kq məhsul satışa çıxarılır
Tərtər rayonunun Soyulan kəndində yaradılan istixana kompleksində yetişdirilən pomidorun yığımına başlanılıb. İstehsal edilən məhsulun daxili bazara çıxarılması ilə yanaşı, xaricə də ixrac olunması nəzərdə tutulur.
Təsərrüfat sahibi Nofər Nəsirov bildirib ki, ümumi ərazisi 2 hektar olan kompleksin 1 hektarında istixana təsərrüfatı yaradılıb. Kompleksdə qazanxana, su anbarı, inzibati bina, anbarlar inşa edilib. İstixanada müasir avadanlıqlar, damla suvarma sistemi quraşdırılıb. Suvarma, isitmə, havalandırma sistemləri tam avtomatlaşdırılmış şəkildə idarə olunur. Kompleksdə keçən ilin oktyabrında 28 min ədəd pomidor şitili əkilib. Bitkilər təbii şəkildə becərilir, mayalanması arılar vasitəsilə həyata keçirilir. Normal qulluq edildikdə hər şitildən 8-10 kiloqram məhsul götürülür. Artıq məhsul yığılmağa başlanıb. Günaşırı 500-600 kiloqram məhsul yığılaraq satışa çıxarılır. Təsərrüfatda məhsul yığımı may ayının sonunadək davam edəcək. İstixana kompleksində məhsul istehsalının ildə iki dəfə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Hazırda təsərrüfatın genişləndirilməsi istiqamətində iş aparılır. İstixananın sahəsinin 5 hektara çatdırılması, işçilərin sayının isə artırılması nəzərdə tutulur.