Ələt-Hacıqabul yolunun bərpası işləri davam etdiriləcək
2020-ci ildə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi tərəfindən yerinə yetiriləcək işlər açıqlanıb.
"Marja" Agentliyin hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ildə respublikanın 29 şəhər və rayonunda, habelə Bakı şəhərinin 12 rayonu ərazisində uzunluğu 893,2 km olan kənd və qəsəbə yollarının tikintisi və təmiri nəzərdə tutulmuşdur. O cümlədən:
1. İcrasına 2018-2019-ci ildə başlanmış layihələr – uzunluğu 139,8 km;
(Susay – Xınalıq 34,8 km, Quba – Qonaqkənd 46,0 km, Qusar rayonunda Cibir – Həzrə 44,0 km, Qobustan rayonunda Ərəbqədim – Göydərə 13,0 km. Qəbələ rayonunda Bum çayı üzərində körpü və 2 km avtomobil yolu və Gədəbəy rayonunda 2 körpünün tikintisi).
2. Kəndlərarası layihələr – 24 rayon ərazisində uzunluğu 582,5 km olan 24 kəndlərarası avtomobil yolunun təmiri və tikintisi yerinə yetiriləcək;
3. Bakı şəhərinin 12 rayonunda – ümumi uzunluğu 171,6 km olan 26 qəsəbə daxilində avtomobil yollarının təmiri və tikintisi işləri yerinə yetiriləcəkdir.
2020-ci ildə Respublika əhəmiyyətli avtomobil yollarının tikintisi və təmiri işləri davam etdiriləcək və başa çatdırılacaqdır.
- Bakı-Quba-Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi yeni avtomobil yolunun tikintisi ( 92,0 km, 4 hərəkət zolaqlı), M-1 Bakı-Quba-Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi yeni avtomobil yolunun 132-197 km hissəsinin tikintisi( 60,0 km, 4 hərəkət zolaqlı) işləri davam etdiriləcəkdir;
- M-2 Bakı-Qazax-Gürcüstan Respublikası ilə dövlət sərhədi avtomobil yolunun Gəncə-Qazax-Gürcüstan sərhədi hissəsinin 4 zolağa genişləndirilməsi ( uzunluğu 130,2 km) işləri davam etidirləcəkdir;
- R-32 Ucar-Zərdab-Ağcabədi avtomobil yolunun yenidən qurulması (70,5 km, 2 hərəkət zolaqlı) işlər başa çatacaqdır;
- M-5 magistral avtomobil yolunun Yevlax-Şəki hissəsinin yenidən qurulması (58,12 km, 2 hərəkət zolaqlı) işlər başa çatacaqdır;
- R-32 Bəhrəmtəpə-Biləsuvar avtomobil yolunun bərpası (59.8 km, 2 hərəkət zolaqlı) işlər başa çatacaqdır;
- Ağsu-Kürdəmir-Bəhrəmtəpə (53 km)-Zərdab avtomobil yolunun yenidən qurulması (42,0 km, 2 hərəkət zolaqlı) işləri başa çatacaqdır;
- “Ağ şəhər” layihəsi çərçivəsində yolların tikintisi işləri davam etdiriləcəkdir;
- Bakı şəhərində və respublikanın yollarında piyada keçidlərinin tikintisi işləri davam etdiriləcəkdir;
- Ələt-Hacıqabul avtomobil yolunun asfalt-beton örtüyünün bərpası işləri;
- Ələt-Astara-İran İslam Respublikası ilə dövlət sərhədi avtomobil yolunun 204-207-ci kilometrlik hissəsinin və Astaraçay çayı üzərində körpünün tikintisi;
- Bakı-Sumqayıt yolunun genişləndirilməsi məqsədilə Xırdalan dairəsində yerləşən müxtəlif səviyyəli tunel tipli yol qovşağında yenidənqurma işlərinin aparılması;
- R-8 Muğanlı-İsmayıllı avtomobil yolunun layihələndirilməsi və yenidən qurulması.
Qeyd edək ki, M-2 magistral avtomobil yolunun Ələt-Hacıqabul hissəsinin bərpası (45,0 km, 4-6 hərəkət zolaqlı) işləri dövlət bedcəsində ayrılan vəsait həcmində 2019-cu ildə də icra edilmişdir.