1688 avtomobil yığılıb, 325-i anbardadır
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2019-cu ilin yanvar - sentyabr aylarında (9 ayda) Azərbaycanda 1688 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (yığılıb). 2018-ci ilin yanvar - sentyabr ayları ilə müqayisədə minik avtomobili istehsalı 6,5 dəfə artıb.
2019-cu ilin Yanvar ayında 89 ədəd, Fevralında 87 ədəd, Martında 107 ədəd, Aprelində 153 ədəd, Mayında 490 ədəd, İyun ayında 186 ədəd, İyul ayında 192 ədəd, Avqust ayında 192 ədəd, Sentyabr ayındada 192 ədəd minik avtomobili istehsal edilib.
01.10.2019-cu il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 325 ədəd təşkil edib. 01.09.2019-cu il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 227 ədəd təşkil etmişdi.
Xatırladaq ki, öÖən il Azərbaycanda 969 ədəd minik avtomobili yığılmışdı.
Həmçinin, 2019-cu ilin yanvar- sentyabr dövründə ölkəmizdə 886 ədəd traktor istehsal edilib. 2018-ci ilin yanvar-sentyabr dövrü ilə müqayisədə traktor istehsalı 26,2% azalıb.
01.10.2019-cu il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 358 ədəd traktor təşkil edib.