Avtomobil idxalında sürət düşmür - BÖYÜK ARTIM DAVAM EDİR
2019-cu ilin yanvar- sentyabr ayları ərzində (9 ayda) Azərbaycana 30 min 908 ədəd cəmi nəqliyyat vasitələri idxal olunub.
“Marja” Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu, 2018-ci ilin Yanvar-Sentyabr dövrü ilə müqayisədə 1,9 dəfə çoxdur. Belə ki, ötən ilin Yanvar-Sentyabr dövründə ölkəmizə 16 min 382 nəqliyyat vasitələri idxal olunmuşdu.
2019-cu ilin Yanvarında 2 min 512 ədəd, Fevralında 2 min 657 ədəd, Martında 2 min 809 ədəd, Aprelində 3 min 717 ədəd, Mayında 3 min 890 ədəd, İyununda 3 min 155 ədəd, İyulunda 4 min 234 ədəd, Avqustunda 3 min 721 ədəd, Sentyabrında 4 min 213 nəqliyyat vasitəsi idxal edilib.
O cümlədən, 2019-cu ilin Yanvar-Sentyabr aylarında Azərbaycana 27 min 825 ədəd minik avtomobili, 371 ədəd avtobus, 2 min 597 ədəd yük avtomobili və 115 ədəd xüsusi təyinatlı vasitə idxal olunub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ilin Yanvar-Sentyabr dövründə 14 min 680 ədəd minik avtomobili, 110 ədəd avtobus, 1 507 ədəd yük avtomobili və 85 ədəd xüsusi təyinatlı vasitə idxal olunmuşdu.