Azərbaycana 7 xarici ölkədən alıcı missiyaların səfəri gözlənilir
Bu ilin oktyabrın 20-25-də Rusiya, Gürcüstan, Özbəkistan və İrandan Azərbaycana alıcı missiyaları gələcək.
Bunu Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) prezidenti vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev bildirib.
O vurğulayıb ki, alıcı missiyalara qida məhsulları sahədə fəaliyyət göstərən idxalçılar daxil olacaq.
"Bununla yanaşı, noyabrda Avropa ölkələrindən - Almaniya, Polşa, Xorvatiyadan alıcı missiyaların səfəri gözlənilir", - Y.Abdullayev bildirib.
Bu ilin sonunadək Rusiya, Çinə, BƏƏ-yə ixrac missiyaları təşkil ediləcək
Yusif Abdullayev əlavə edib ki, bu ilin sonuna qədər Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) Rusiya, Çinə, BƏƏ-yə ixrac missiyaları təşkil ediləcək.
Onun sözlərinə görə, sahibkarlardan müraciət daxil olarsa, ixrac missiyalarının sayı arta bilər.
Y.Abdullayev qeyd edib ki, ümumi 31 ixrac missiyası təşkil edilib.
"Bu ilin səkkiz ayında 3 mln ABŞ dollarından çox dəyərində müqavilələr bağlanıb",- deyə o, əlavə edib.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) "İnvest in Azerbaijan" mexanizmlərinin qaydalarını da hazırlayır.
Yusif Abdullayevin sözlərinə görə, "İnvest in Azerbaijan" çərçivəsində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlərin xaricə missiyaların təşkili nəzərdə tutulur: "Mexanizm çərçivəsində Azərbaycanda qlobal forumun keçirilməsi planlaşdırılır. Fərdi qaydada investorların cəlb edilməsi məsələsi də bura daxildir. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlərin qlobal dəyər zəncirinin formalaşdırılması istiqamətində də işlər aparılacaq".