Hyundai 2025-ci il üçün planlarını açıqladı – 17 “yeni yaşıl” model
Cənubi Koreyanın avtombil istehsalçısı Hyundai Motors 2025-ci ilə qədər məhsul xəttini genişləndirmək məqsədilə 17 EV avtomobil modelinin hazırlanacağı barədə məlumat yayıb.
Cənubi Koreya şirkəti bu saya 7 ədəd EV və FCEV mühərrikli kommersiya avtomobillərini də daxil etməklə bu məhsul xəttini də genişləndirəcəyini bildirib.
Məlumatda şirkətin bu siyahısa ən az 1 EV və 1FCEV daxil olan avtobusların da istehsalını nəzərdə tutuduğu bildirilir. Avtobuslar üçün ayrılan investisiyanın həcmi barədə məlumat verilməsə də onların ilk öncə paytaxt Seulda istismara veriləcəyi bildirilmişdir.
Aydın olmayan digər bir məsələ isə istehsalı nəzərdə tutulan digər nəqliyyat vasitələrinin yük, minik və sərnişin daşıma təyinatı barədə məlumatın olmamasıdır. Son zamanlar şirkət tərəfindən təqdim edilən məlumatlardan aydın olur ki, şirkət müxtəlif həcmi batareyalardan istifadə edəcək.
Qeyd edək ki, hələ may ayında şirkət 2 mərtəbəli və 70 yerlik səhər daxili sərnişin daşıma üçün nəzərdə tutulan avtobusun istehsalı ilə bağlı Cənubi Koreya höküməti ilə gəlinmiş razılıq barədə məlumat vermişdi. Şirkətin özünün Qoyanq şəhərində təşil etdiyi sərgidə isə şəhərlərarası nəqliyyat üçün nəzərdə tutulan avtobusun təqdimatını həyata keçirmişdir.