“Xəzər” əlillər üçün işləyir
Bu gün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən “Xəzər” markalı 50 minik avtomobili Qarabağ müharibəsi əlillərinə təqdim edilib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Mətin Kərimli 2018-ci ildə müharibə əlillərinə 265 minik avtomobilinin verildiyini deyib.
Nazir müavini bildirib ki, dövlət başçısının 18 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə müvafiq kateqoriyadan olan vətəndaşların avtomobillərlə təminatının gücləndirilməsi məqsədi ilə 5 milyon manat ayrılıb. Bu da 2019-cu ildə həmin insanlara verilməsi üçün əlavə olaraq 400-dən artıq avtomobilin, beləliklə, cari ildə nazirlik tərəfindən müharibə əlillərinə nəzərdə tutulduğundan 3,2 dəfə çox olmaqla 600-ə yaxın avtomobilin verilməsinə imkan yaradıb. Onlardan bu ilin ötən dövründə 200 avtomobil təqdim edilib. Bununla da indiyədək 6350-dək minik avtomobili müharibə əlilləri və onlara bərabər tutulanlara verilib.
Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına görə, 2019-cu ilin yanvar - iyun aylarında (ilk 6 ayda) Azərbaycanda 1112 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (yığılıb). 2018-ci ilin yanvar - iyun ayları ilə müqayisədə minik avtomobili istehsalı 8,5 dəfə artıb.
2019-cu ildə Neftçaladakı “Khazar” (Xəzər) avtomobil zavodunda 3000 avtomobil istehsalı nəzərdə tutulur. Bunu “Azərmaş” ASC-nin idarə heyətinin sədri Emin Axundov jurnalistlərə açıqlamasında deyib. Plana görə, il 4 ayda “Khazar” avtomobil zavodu 1000 ədəd avtomobil yığmalı idi.