"Amazon" elektrikli avtomobil istehsalçısı "Rivian"a investisiya qoydu
Texnologiya nəhəngi "Amazon", elektrikli avtomobil istehsalçısı "Rivian"a 700 milyon dollar sərmayə qoyduğunu bildirib. Bu sərmayənin, "Rivian"ın Los-Anceles avtomobil sərgisində konsepsiya olaraq təqdim etdiyi elektrikli SUV və "pick-up" modellərin seriya istehsala keçidini sürətləndirəcəyi qeyd edilib.
"Marja" xəbər verir ki, hər iki modelin də 2020-ci ilin sonunda satışa təqdim edilməsi hədəflənir. "Rivian"ın digər iri investorları arasında Yaponiyanın "Sumitomo" və Səudiyyə Ərəbistanının sənaye qrupu "Abdul Latif Jameel" da var.
İNVESTİSİYA BİR DÖNÜŞ NÖQTƏSİ OLACAQ
Məsələyə dair açıqlama verən "Rivian"ın təsisçisi və İcraçı direktoru RJ Scaringe, "Amazon-un investisiyası şirkətimiz üçün bir dönüş nöqtəsi olacaqdır" deyib.
"Rivian"ın qısa bir müddət əvvəl sərgiyə çıxardığı elektrik modelləri 650 kliometrə qədər mənzilə malikdir. 2.6 ton çəkiyə malik "pick-up" modelinin 0-dan 100 km/saat sürətə 3 saniyədə çıxdığı bildirilir.
Avtomobillərin ABŞ qiymətinin 65 min dollardan başlayacağı bildirilir.