Dollara zərbə! - D-8-də "D8P Card" dövrü
Türkiyə, İran, Pakistan, Banqladeş, Malayziya, İndoneziya, Misir və Nigeriyadan ibarət olan İnkişaf Edən Səkkiz Ölkə (D-8) ticarəti "D8P Card" ilə həyata keçirəcək.
"Marja" "Anadolu" agentliyinə istinadən xəbər verir ki, D-8-in Baş Katibi Dato Ku Jaafar Ku Shaari "Prezidenti Ərdoğanın üzv ölkələr arasında yerli pul vahidlərinin istifadə edilməsi fikrindən hərəkət edərək "D8P Card" (payment card) yaratdıq. Bu kart ilə bütün üzv ölkələr öz aralarında apardığı ticarət və digər hər cür alış-verişlərdə yerli pul vahidləri ilə ödəniş apara bilmək imkanına malik olacaqlar" deyib.
2019-cu ildə üzv ölkələr arasında xüsusilə enerji sektorunda əməkdaşlığı çox ciddi bir şəkildə hədəf seçdiklərini söyləyən Dato Ku Jaafar Ku Shaari, enerji resurslarının üzv ölkələrə dağıdılması və çatdırılması sahəsində işlərin davam etdiyini vurğulayıb.
Dato Ku Jaafar Ku Shaari, "Turizm, iş aparmağı planlaşdırdığımız potensial sahələrdən biridir. Ümid edirik ki, 2019-da, imzaladığımız Ticarət Müqaviləsi, Preferantial Trade Agreement (PDA) müqaviləsi əsasında meyvələrini toplayacağıq. Həmçinin üzv dövlətlər arasında gömrük razılaşması üzrə işlərin davam etməsini istəyirik" deyib.
D-8 ÖLKƏLƏRİNİN VƏTƏNDAŞLARINA SÜRƏTLİ KEÇİD İMKANI
Hava limanı şəbəkəsinin yaradılması ilə viza sazişinin həyata keçəcəyini və aktiv olaraq istifadə ediləcəyini qeyd edən Dato Ku Jaafar Ku Shaari deyib: "Seçilmiş hava limanı layihəsində "Sabiha Gökçen" Hava Limanının seçilməsi məsələsində bir yaxşı niyyət məktubu imzaladıq. Bu hava limanı ilə D-8 üzvü ölkələrin vətəndaşları üçün faust track (sürətli keçid) xidməti təmin ediləcək".