Çin Mərkəzi Bankından bazara rekord maliyyələşmə
Çin Mərkəzi Bankı (PBOC) vergi ödəmələri və tətil mövsümi ilə əlaqədar tələbi qarşılamaq üçün açıq bazar əməliyyatları yolu ilə bazara rekord səviyyədə likvidlik (maliyyələşmə) təmin edib.
"Marja" xəbər verir ki, PBOC, Çərşənbə günü maliyyə sisteminə 560 milyard yuan (83 milyard dollar) olmaqla ən yüksək gündəlik likvidliyi təmin edib. Mərkəz Bank tərəfindən verilən açıqlamaya görə, PBOC, vergi ödəmələrinin pik vaxtlarında bank sistemində kifayət qədər likvidliyi davam etdirmək üçün tərs repo təqdim edir.
Banklararası yeddi günlük repo faizinin 8 Yanvardakı 2.21%-dən təxminən 2.65% ilə ən yüksək səviyyəyə qalxması ilə maliyyələşmə xərcləri yüksəlişini davam etdirir.
İdxal və ixrac göstəricilərində 2016-dan bəri görülən ən kəskin azalma da daxil olmaqla bir sıra pis göstəricidən sonra, Çərşənbə günü açıqlanan fakt, kreditlərdə artımın gözləntiləri üstələdiyini göstərib.
PBOC-ın Çərşənbə günkü likvidliyi bankların maliyyələşmə xərclərini azaltmaq cəhdini də dəstəkləyir.