Britaniya parlamenti “Brexit” sazişini rədd etdi
Böyük Britaniyanın Baş naziri Theresa May-ın Avropa Birliyi ilə razılaşdırdığı birlikdən çıxış (Brexit) müqaviləsi parlamentdə keçirilən səsvermədə rədd edilib. Səsvermənin ardından Baş nazir Theresa May bu gün etimad səsverməsinə gedəcəyini açıqlayıb.
Britaniya parlemantariləri ölkənin Avropa Birliyindən çıxmasını nəzərdə tutan “Brexit” sazişinin əleyhinə səs veriblər.
Millət vəkillərindən 202 nəfər sazişin qəbul olunması lehinə, 432 nəfər isə əleyhinə çıxıb.
Baş nazir Theresa May səsvermə ərəfəsində, "Müqavilənin əleyhinə səs vermək qeyri-müəyyənlikdən, bölünməkdən, son dərəcə real bir müqaviləsiz çıxışdan başqa bir şey deyil",- ifadəsini işlətmişdi.
Ana müxalifətdəki Fəhlə Partiyasının Lider Jeremy Corbyn isə parlamentdə vəkillərə səsvermə öncəsi son dəfə müraciət edərək, "Bu müqavilənin bu gecə rədd edilməsinin ən yaxşı nəticəsi bir ümumi seçki olacaqdır",- demişdi.
Fəhlə Partiyasının Lideri, Baş nazir Theresa May hökumətinə qarşı etimadsızlıq səsverməsi tələb etdiyini açıqlayıb.
Səsvermədən dərhal sonra Avropa Şurasının sədri Donald Tusk, "Səsvermənin nəticəsindən məyus oluduq və Böyük Britaniya hökumətini növbəti addımlarla bağlı niyyətlərini mümkün olan ən qısa müddətdə aydınlaşdırmağa çağırırıq" açıqlamasında verib.
Müqavilənin rəddi ilə Böyük Britaniyada erkən seçki və yeni referendum kimi bir sıra variantın gündəmə gəlməsi gözlənilir. Hökumət erkən seçkiyə gedə bilər, müqaviləni yenidən səsverməyə çıxara bilər, May istefa verə bilər, yeni bir Brexit referendumu keçirilə bilər, Avropa Birliyindən müqaviləsiz çıxş ola bilər.