Dollar 1%-dək ucuzlaşa bilər - GÜNƏ BAXIŞ
Beynəlxalq birjalarında dolların aparıcı valyutalara nisbətən qiymətləri yenidən ucuzlaşmağa başlayıb və daha da ucuzlaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Beynəlxalq valyuta birjalarında Amerikanın fond indekslərinin sürətlə ucuzlaşması, dolların aparıcı valyutalara nisbətən qiymətlərinə də mənfi təsir edib.
Keçən həftənin cümə günündən etibarən ucuzlaşmağa başlayan və bu həftə önəmli dəstək səviyyələrini qırılan Amerikanın “S&P” və “Dou Cons” indeksləri müvafiq olaraq 2555.4 və 23695 punkta kimi ucuzlaşmaqla, son bir ilin minimum səviyyələrini qırmaq üzrədirlər. Bu isə Amerika iqtisadiyyatında risklərin artmasına işarədir.
Beləliklə, Amerika Mərkəzi Bankının (FED) növbəti faiz artımı üzrə gözləntiləri azalır və dünya birjalarında dollar ucuzlaşır. Təhlillərə əsasən, dollar indeksi cari həftənin minimum səviyyəsi altında qalarsa, əlavə olaraq 1% də ucuzlaşa bilər.