Visa və Mastercard komissiyalarını aşağı salır
Visa və Mastercard, Avropa Birliyi (AB) Komisiyasının apardığı rəqabət araşdırmasını sona çatdırmaq üçün aldıqları komissiyalarda endirim etməyi təklif ediblər.
Avropa Birliyi Komissiyası, davam edən rəqabət araşdırmalarına son vermək qarşılığında, Visa və Mastercard-ın kart ilə ödəmə əməliyyatlarındakı komissiya və mübadilə haqlarını endirməyi təklif etdiklərini açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Visa və Mastercard-ın, Avropa İqtisadi Sahəsindən kənar ölkələrin ödəmə sistemlərini istifadə edənlərdən alınan ödənişlərdə endirim etməyi öhdəlik götürür. Açıqlamada, bu haqqın 5,5 il ərzində mağaza alış-verişlərində bank kartlarından əməliyyatın 0,2%-i, kredit kartlarından da 0,3% nisbətində tətbiq ediləcəyi bildirilib.
Açıqlamada, virtual alış-verişlərdə isə bank kartlarından 1,15 faiz, kredit kartlarından 1,5% ödəniş alınacağı qeyd edilib.
Sözügedən dəyişikliklərin tətbiq edilməsi halında 3-üncü ölkə kartlarına tətbiq ediləcək komissiyalar AB bank kartları ilə eyni səviyyələrə gəlmiş olacaq.
AB Komissiyasının, Visa və Mastercart-ın aldıqları komissiya haqlarına dair rəqabət araşdırmaları davam edir.
AB-də fəaliyyət göstərən şirkətlərin sektorlarında rəqabətə zidd bir vəziyyət olub olmadığına nəzarət səlahiyyəti AB Komissiyasındadır. AB Komissiyası, sözügedən araşdırmada rəqabətə və ya antimonopoliya qanunlarına zidd bir hal aşkar edərsə buna son verir və firmalara yüksək cərimələr tətbiq edir.