Pambıqçı hər hektardan 914 manat qazanıb
"Bu günə qədər pambığın dəyəri olaraq fermerlərə 36 milyon 600 min manat vəsait ödənilmişdir ki, bu da hər hektara 914 AZN məbləğində qazanc deməkdir".
Bu bardə "Marja"ya “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC-dən bildirilib.
Qeyd edilib ki, 2018-ci ildə yeni texnologiyanın tətbiqi sayəsində 45,000 hektar sahədə, o cümlədən 8800 nəfərdən çox fermerə məxsus 40,000 hektar və şirkətə məxsus 5,000 hektar sahədə pambıq əkilib becərilmişdir. Cari ilin sentyabr ayından etibarən şirkət filial və xüsusi məntəqələrində pambıq qəbuluna başlayıb. Tədarük mövsümünün başlanmasından etibarən “Ağ qızıl” sortları üzrə 118 min tondan çox xam pambıq artıq qəbul edilib. Mövsümün sonunadək filiallarda və pambıq qəbulu məntəqələrində 120 min tondan artıq xam pambığın qəbulu gözlənilir. Bu isə 1 hektar üçün 26.7 sentner orta məhsuldarlıq deməkdir. Qeyd edək ki, bu nəticə ötən ilin göstəricisi ilə müqayisədə 8 sentner çoxdur.
"Fermerlərlə təşkil edilmiş qarşılıqlı işgüzar əlaqələr nəticəsində, onlara bu günə qədər pambığın dəyəri olaraq 36 milyon 600 min manat vəsait ödənilmişdir ki, bu da hər hektara 914 AZN məbləğində qazanc deməkdir. Bu münasibətlər getdikcə zənginləşir və doğmalaşır",- şirkətdən bildirilib.