Goldman Sachs: ABŞ-da iqtisadi artım 2019-da yavaşlayacaq
"Marja" "Marketwatch"da yer alan xəbərə istinadən xəbər verir ki, qlobal investisiya bankı "Goldman Sachs", Fed-in mərhələli faiz artımları və Prezident Donald Trampın vergi güzəştlərinin təsirinin azalması ilə ABŞ iqtisadiyyatında artımın əhəmiyyətli dərəcədə azalacağını proqnozlaşdırıb.
Qurumun 27 Noyabrda yaydığı bir hesabata görə, hazırda 3.5% artan ABŞ iqtisadiyyatı 2019-un sonuna qədər 1.75%-ə pisləşə bilər.
2018-ci ildə orta hesabla inkişafın 2.9% olacağını proqnozlaşdıran Bank, 2019-cu ildə iqtisadi artımın orta hesabla 2.5%-ə düşməsini gözləyir.
Bankın iqtisadçıları yazdıqları hesabatda, Fed-in böyük ehtimalla Dekabrda faiz artıracağını, 2019-cu ildə 4 dəfə faiz artımı gözlədiklərini və maliyyələşmə faizinin 3.25%-3.50% aralığına qalxacağını proqnozlaşdırıblar.
İqtisadçılar, hazırda durğunluğa təkan verəcək həddindən artıq "isinmə" və ya maliyyə qeyri-stabiliyi görünmədiyini və gələcək bir neçə ildə durğunluğun əsas ssenariləri arasında olmadığını qeyd ediblər.