"Fed faiz artırmağa fasilə verməlidir, durğunluğa rəvac verə bilər"
ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) Minneapolis şöbəsinin sədri Neel Kashkari, Fed-in faiz artırmağa fasilə verməsi lazım olduğunu deyib və ABŞ Prezidenti Donald Trump ilə eyni fikirdə olduğuna işarə edib.
"Marja" xəbər verir ki, Kashkari, faizin artırılmasını nəzərdə tutaraq, "Fasilə verməyimiz və iqtisadiyyatın yoluna necə davam etdiyini görməyimiz lazımdır",- deyib.
Kaskari, Fed-in faiz artırmasını tənqid edən ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə oxşar fikirləri səsləndirdiyinə dair suala, "Oxşar şeyləri dediyimizi hesab edirəm, ancaq stilllərimiz bir qədər fərqlidir" deyib.
Minneapolis Fed sədri, "İqtisadiyyatın həddən artıq qızdığına dair əlamətlər görmürəm, bu səbədən faizi əvvəlcədən artırmağa ehtiyac olduğunu düşünmürəm",- deyib.
Kashkari, "Narahatlıqlardan biri, əgər faizi əvvəlcədən artırsaq və bu artımlar əslində lazımlı deyilsə, inkişafın sona çatmasına səbəb ola və durğunluğa təkan verə bilər" - deyib.
Kaskarinin bu il Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) iclasında səsvermə hüququ yoxdur.
Xəbər verdiyimiz kimi, ABŞ Prezidenti Tramp Fed-in faizi endirdiyini görmək istədiyini söyləyib.
Tramp, mətbuat nümayəndələrinə verdiyi açıqlamada, "Fed-i daha aşağı faizlə görmək istəyirəm. Faizlərin çox yüksək olduğunu düşünürəm. Başqalarına nisbətən Fed ilə daha çox problemimiz var. Texnologiya səhmlərində bir az problem olduğunu hesab edirəm",- deyib.