İrandan embarqoya qarşı həmlə: Neftin birja qiyməti endirildi
İran Neft Nazirliyi, daha əvvəl 79 dollar 15 cent-dən Tehran Enerji Birjasında satışa təqdim etdiyi neftin barrelini 64 dollar 97 cent-ə endirib.
"Marja" xəbər verir ki, Neft Nazirliyindən verilən açıqlamada, bu gün ikinci dəfə birjaya çıxarılmış 700 min barel neftin barrelinin 64 dollar 97 cent-dən satıldığı bildirilib.
Birjadakı neftin 245, 245 və 210 min barel olmaqla 3 ayrı sifariş şəkilində 3 nəfər tərəfindən satın alındığı qeyd edilib.
Açıqlamada, birjada satışın neft ixracında özəl sektorun potensialından istifadə edilməsi və neft satışındakı kanalların şaxələndirilməsi məqsədilə həyata keçirildiyi qeyd olunub.
İLK DƏFƏ 28 OKTYABRDA SATILIB
İlk dəfə Neft Nazirliyi tərəfindən neft, 28 Oktyabrda birjada satışa 79 dollar 15 cent-dən təqdim olunmuşdu. Bu qiymətin ən aşağı qiymət olaraq müəyyən edildiyi, ən yüksək qiymətin isə bazara görə müəyyən olunacağı açıqlanmışdı.
Satılan neftin dəyərinin 20 faizi ölkənin yerli pul vahidi rialda, 80 faiz isə xarici valyuta ilə qəbul edilir.
İranın bu addımla, nefti hədəf alan ikinci sanksiya paketinə qarşı neftini ölkə daxilində dəyərli hala gətirməyi və nağd pul axınını təmin edərək embarqonu yumuşaltmağı qarşısına məqsəd qoyduğu bildirilir.