“Azərmaş”ın hədəfə çatması çətin görünür
2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında (9 ayda) Azərbaycanda cəmi 458 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (daha doğrusu yığılıb).
Xatırladaq ki, 2018-ci ilin yanvar-avqust ayları (8 ayda) ərzində Azərbaycanda 311 ədəd minik avtomobili istehsal edilmişdi. Beləliklə, Sentyabrda istehsal 147 ədəd artıb. Avqustda artım 42 ədəd təşkil etmişdi.
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, minik avtomobili istehsalı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 15,3 dəfə artıb.
01.10.2018-ci il vəziyyətinə, bu il istehsal edilmiş 458 ədəd minik avtomobilinin 153 ədədi anbarlarda olub. 01.09.2018-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 131 ədəd təşkil etmişdi. Beləliklə anbarda yığılan minik avtomobillərinin sayı 22 ədəd artıb.
“Azərmaş” ASC-yə məxsus Neftçala Avtomobil Zavodunun illik istehsal gücü 10 min avtomobildir. Zavodda 2018-ci ildə 1500 ədəd avtomobil istehsal edilməsi nəzərdə tutulur. Zavodun proqnoza əməl etməsi üçün ilin sonunadək 1000-dən artıq avtomobil istehsal etməlidir. Bu da çox çətin görünür.