Türkiyədən sonra növbə Rusyadadır
Türkiyədən sonra bazarlara güvən vermək növbəsi Rusiyadadır.
Türkiyə Mərkəzi Bankı (TCMB) Cümə axşamı günkü pul siyasəti toplantısında proqnozlardan daha yüksək faiz artırdı.
"Marja" xəbər verir ki, Mərkəzi Bank faizi 6,25 bənd artıraraq 17,75%-dən 24 faizə qaldırdı.TCMB cəsarətli addım atmaqla, bazarlara, "inflyasiyanı azaltmaq üçün ən sərt qərarları qəbul edə bilərəm" mesajını verdi.
TCMB-dən sonra bazarlara güvən vermək növbəsi Rusiya Mərkəzi Bankındadır.
Rusiya Mərkəzi Bankı qərarını Cümə günü Bakı vaxtı ilə 14:30-da açıqlayacaqdır. Bankın uçot dərəcəsi hazırda 7.25 faiz səviyyəsindədir.
Rusiya Mərkəzi Bankı, ABŞ sanksiyalarının təsiri ilə 2014-ci ildən bu yana ilk dəfə faiz artıra bilər. Çünki ABŞ sanksiyaları ilə bazarlar tikan üstündədir.
Digər tərəfdən, Rusiya Mərkəzi Bankının faizi dəyişdirməyəcəyini gözləyənlər də var.
TCMB-nin doğru addım atması və sonra Rusiya Mərkəzi Bankının faiz artırması ilə bu həftənin inkişaf edən bazarlar üçün bir dönüş nöqtəsi ola biləcəyi qeyd olunur. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Argentinaya dəstəyinin də inkişaf edən bazarlara inamın bərpa olunması üçün əhəmiyyətli olduğu bildirilir.