BVF: Türkiyədəki prosesləri yaxından izləyirik
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) sözçüsü Gerry Rays, Türkiyənin BVF-dən hər hansı bir yardım tələb etmədiyini söyləyib.
"Marja" xəbər verir ki, Rays, "Türkiyədəki prosesləri yaxından izləyirik. Açığını demək lazımdır ki, Türkiyə BVF-dən hər hansı bir maliyyə yardımı tələb etməyib".
BVF-nin, Türkiyənin makroiqtisadi vəziyyətinin sabitləşdirilməsi, etimadın yenidən təsis edilməsi məsələlərində Mərkəzi Bankın müstəqilliyini təmin etmək üçün lazımi tədbirlər görməyi təklif etdiyini vurğulayan Rays, "Türkiyəyə daha əvvəl də dediyimiz kimi, bazardakı qeyri-sabitliyin fonunda rəsmilərin makroiqtisadi sabitliyi təşviq etmək və ziddiyətləri azaltmaq üçün sağılam iqtisadi siyasətlərinə olan bağlılıqlarını nömayiş etdirmələrinin fayda verəcəyini düşünürük.
Bunun kritik bir hissəsi, bunu daha əvvəl də qeyd etdik: Qiymət sabitliyini (inflyasiya) təmin etmək vəzifəsini davam etdirmək üçün Mərkəz Bankın tam müstəqilliyini təmin etmək olacaq. Onu da açıq demək lazımdır ki, Türkiyə BVF-dən maliyyə dəstəyi tələb etməyib" - deyib.