Fitch İtaliyanın reytinqinin proqnozunu "mənfi"yə dəyişdi
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi "Fitch Ratings", İtaliyanın reytinqinin proqnozunu "mənfi"yə çevrdiyini açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, "Fitch Ratings"dən verilən açıqlamada, İtaliyanın xarici valyutada kredit reytinqinin "BBB" səviyyəsində təsdiq edildiyi, ancaq proqnozunun "sabit"dən "neqativ"ə (mənfi) çevirdiyi qeyd olunub.
Açıqlamada, İtaliyada yeni koalisiya hökumətinin qurulmasının ardından maliyyə zəifləməsinin ölkənin dövlət borcunu potensial şoklara qarşı açıq qoymasının gözlədiyinə işarə edilib. Həmçinin açıqlamada, ölkənin maliyyə vəziyyətilə bağlı risklərin artdığı vurğulanıb.
Açıqlamada, büdcə kəsirinin artması vəziyyətində İtaliyanın risklərlə qarş-qarşıya qalacağı qeyd edilib. Həmçinin, maliyyə risklərinin yüksək siyasi qeyri-müəyyənliklə qarışdığı vurğulanıb.
İtaliyanın kredit reytinqinin şaxələndirilmiş və əlavə dəyəri yüksək iqtisadiyyatı ilə dəstəkləndiyinin qeyd edildiyi açıqlamada, ölkə iqtisadiyyatının gələn il 1,2 faiz artmasının gözlənildiyi ifadə edilib.
Açıqlamada, iqtisadi artımın, maliyyə siyasətlərinin zəifləməsi, iqtisadi və maliyyə siyasətlərinə mənfi təsir edəcək siyasi proseslərin yaşanması və bank sektorunda risklərin atması vəziyyətlərində ölkənin kredit reytinqinin endiriləcəyi xəbərdarlığı edilib.