"İki aya vəziyyət düzələcək"
Bu gün Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, valyuta kursundakı dalğalanma barədə "Çox böyük təhlükədən keçdik, iki aya düzələcəyik" deyib və başda Almaniya olmaqla Avropa Birliyinə verdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib.
"Marja" xəbər verir ki, Prezident, Qurban bayramından əvvəl başlayan məzənnə böhranının ABŞ rəhbərliyinin siyasi açıqlamalarından qaynaqlandığını deyib.
Ərdoğan, xüsusən bayramdan əvvəlki iki həftə ərzində ciddi uğursuzluqlar baş verdiyini, ancaq görülən tədbirlər ilə bunun aradan qaldırıldığını söyləyib.
Məzənnədə dalğalanma olsa da nəticədə Türkiyənin bundan çıxacağını qeyd edən Ərdoğan, "Bu prosesdə çox böyük təhlükədən keçdik. Amma bir sıra qərarlar qəbul edib və görüşlər keçirdik. İki ay çəkməz toparlanacağıq. Bu prosesdə, başda Almaniya olmaqla Avropa Birliyi ölkələrindən gələn dəstək çox vacib idi" deyib.
Ərdoğan Türkiyədə baş verəcək problemlərin, bütün Avropayı təsir etməsinin də qarşısının aldığını əlavə edib.
LİRƏ DAHA DA UCUZLAŞDI
Ərdoğanın çıxışından sonra Dollar daha da bahalaşaraq 6.6290 səviyyəsinə qalxıb. Dünən və bugün Lirə 6%-ə yaxın dəyərdən düşüb. Təkcə bu gün saat 12:45-dək Lirənin Dollar qarşısında ucuzlaşması 2.5%-ə çatıb.