Azərbaycanda yığılan minik avtomobilləri anbarlarda qalıb
2018-ci ilin yanvar-iyul aylarında (7 ay) Azərbaycanda cəmi 269 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (daha doğrusu yığılıb).
Xatırladaq ki, 2018-ci ilin yanvar-iyun ayları (6 ay) ərzində Azərbaycanda 130 ədəd minik avtomobili istehsal edilmişdi. Beləliklə, İyulda istehsal 139 ədəd artıb.
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, istehsal əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9 dəfə artıb. Artımın yüksək olmasına baxmayın. Belə ki, ötən ilin eyni dövründə Azərbaycanda minik avtomobili istehsalı dayanmışdı.
01.08.2018-ci il vəziyyətinə, bu il istehsal edilmiş 269 ədəd minik avtomobilinin 108 ədədi anbarlarda olub. 01.06.2018-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 110 ədəd təşkil etmişdi.
Avqustun 1-də Bakının Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsində Qarabağ, Böyük Vətən müharibələri, Çernobıl əlillərinə və şəhid ailələrinə 139 avtomobil təqdim edilmişdi.
Əgər bu il istehsal edilmiş 269 minik avtomobilinin 139 dövlət tərəfindən alınmışdırsa və 108 ədədi də anbarlarda qalırsa, deməli bu il istehsalçılar cəmi 22 ədəd avtomobil satıblar. Bu 22 satışın da əksəriyyəti dövlət müəssisələrinədir. Məsələn, Naxçıvan Ali Məclisi Naxçıvan Avtomobil Zavodundan, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti yanında Avtomobil Nəqliyyatı ilə Sərnişindaşıma İdarəsi isə Naftçala Avtomobil zavodundan avtomobillər almışdı. Qısası, fərdi şəxslər Azərbaycanda yığılan minik avtomobillərini almırlar.
Bu ilin Martında Neftçala Avtomobil Zavodu (Khazar) işə düşüb. Həmçinin Azərbaycanda Naxçıvan Avtomobil Zavodunda (NAZ-Lifan) fəaliyyət göstərir. Bu il istehsal edilmiş 269 ədəd avtomobilin 80-nə yaxını Naxçıvan Avtomobil Zavodu tərəfindən yığılıb.