Albayrak: Türk Lirəsinin daha da güclənəcəyini görəcəyik
Türkiyənin xəzinə və maliyyə naziri Berat Albayrak, "TL-ni qoruyacağıq, TL ilə gedəcəyik, TL-nin daha da güclənəcəyini görəcəyik" deyib
"Marja" xəbər verir ki, nazir, "Azad bazar qaydalarında qalaraq lazım olan bütün vasitələri işə salaraq addım atmağa davam edəcəyik. Bu proses bizə bəzi əskik olduğu sahələri göstərib" deyib.
Nazir Albayrak, "Türkiyənin bankçılıq sektoru güclüdür. Etimad mühitinə xələl gətirənlərlə mübarizəmiz davam edəcək. TL-ni qoruyacağıq, TL ilə gedəcəyik. Şirkətlərin valyuta risklərini azaltmağa yönəlmiş tədbirləri həyata keçirəcəyik" açıqlamasını edib.
Albayrak, "Banklarla valyuta kreditlərinin müddətinin uzadılması üzrə şərtlər müəyyən edəcəyik. Bank əmanətlərindən mühüm çıxış olmaması vətəndaşların hücum əməliyyatlarını necə püskürddüyünü aydın şəkildə ortaya qoyur. Məzənnə artımından əziyyət çəkən şirkətləri müəyyən edərək, şirkətimizi daha da sakitləşdirməyə davam edəcəyik" deyib.
Albayrak qeyd edib ki, artıq dollar etibarlılığını itirmişdir.
"Planımız çərçivəsində yaxın günlərdə şirkətlərin valyuta riskini azaltmağa yönələn lazımi tənzimləmələri addım-addım həyata keçirəcəyik. Və həmin vaxt ticarət və alış-verişlərdə öz pulumuzu istifadə etməyi təmin edəcəyik. Qarşıdakı dövrdə, Türk Lirəsini daha güclü görəcəyik",- nazir əlavə edib.