Yunanıstanda meşə yanğını: Ən azı 50 ölü - AFİNA TƏHLÜKƏ ALTINDA
Yunanıstanda güclü meşə yanğınları nəticəsində ölənlərin sayı 50-yə çatıb.
Daha əvvəl 24 nəfərin öldüyü barədə məlumat verilsə də, paytaxt Afinanın şərqindəki Rafina şəhəri yaxınlığında daha 26 ölü cəsəd tapılıb.
Yunanıstanın paytaxtı Afinanın ətrafındakı meşənələr yanır. Yanğınlarda ən azı 20 nəfər ölüb, onlarla ev və maşın kül olub. Attiki bölgəsinin şərqində və qərbində fövqəladə hal elan edilib
"Marja" xəbər verir ki, Yunanıstan Baş baziri Aleksis Çipras, Bosniya-Herseqovina səfərini yarıda kəsərək Afinaya qayıdıb. Çipras təcili iclas keçirib.
Çipras etdiyi açıqlamada, yanğına müdaxilə üçün bütün təcili yardım briqadalarının sövq edildiyini bildirərək, "Attikinin həm şərqində, həm qərbində eyni anda çıxan yanğınlar şübhə doğurur" - deyib.
Meşədən başlamış yanğınların yaşayış ərazilərinə keçməsi nəticəsində onlarla ev və maşın kül olub, yüzlərlə adam evlərindən təxliyə edilib.
Yanğınlara 300-ə yaxın yanğınsöndürən, təyyarə və vertolyotlarla havadan müdaxilə edilir.
Şiddətli və istiqamət dəyişdirən küləyin təsirilə yanğın sürətlə yayılır. Yaranan tüstü Afinada göy üzünü bürüyüb. Görüş məsafəsinin bir neçə metrə düşdüyü Afinanı Mora yarımadasına bağlayan magistral bağlanıb.
Yunanısatan, Avropa Mülki Müdafiə Mexanizmindən hava və qurudan yardım dəstəyi tələb edib.