"Ticarət müharibələri maaşların artmasını baltalaya bilər"
Pauell: Ən yaxşı yol faizləri yavaş-yavaş artırmaqdır
Fed sədri Cerom Pauell (Jerome Powell ) ABŞ Konqresinə etdiyi məruzədə davam edən ticarət müharibələrinin və Trampın vergi güzəştlərinin təsirlərinin təməl qeyri-müəyyənliklər olduğunu bildirib.
Fed Sədri, açıq ticarət siyasətlərinin iqtisadi inkişafı dəstəkləyəcəyini, proteksionist (himayədarlıq) siyasətin isə pis nəticələr doğura biləcəyini seyib. Pauell, ticarət münaqişələrinin nəticəsini öncədən görməyin çətin olduğunu vurğulayaraq, "ticarət müharibələri maaşların artmasını baltalaya bilər" - deyib.
ABŞ-ın ticarət siyasətlərinin iqtisadiyyata necə təsir edəcəyini proqnozlaşdırmağın çətin olduğunu qeyd edən Pauell, "Fed hesab edir ki, ən yaxşı yol federal faiz dərəcələrini tədricən (yavaş-yavaş) artırmağa davam etməkdir" deyib. Sədr, faizləri iqtisadi artımı ləngidəcək şəkildə çox sürətli artırmayacaqlarını vurğulayıb.