Hindistan AYİB-in səhmdarı olub
Hindistan, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankına (EBRD, AYİB) ortaq olub.
"Marja" xəbər veri ki, EBRD-dən verilən açıqlamada, Hindistan hökumətinin 2017-ci ilin dekabr ayında bankın tərəfdaşı olmaq məsələsində etdiyi müraciətinin qəbul edildiyi, Hindistanın bankın rəsmən 69-cu səhmdarı olduğu qeyd edilib.
Tərəfdaşlıq ilə EBRD-nin fəaliyyət göstərdiyi ölkələrdə Hindli şirkətlərlə birlikdə daha çox birgə investisiya imkanı yaranacağı qeyd edilib.
Müqavilə çərçivəsində Hindistan hökuməti EBRD-yə ortaq olmasına baxmayaraq, EBRD-nin maliyyə aldığı ölkələri içərisində yer almayacaq.
Məsələyə dair fikirlərinə yer verilən EBRD-nin Prezidenti Suma Chakrabarti, tərəfdaşlıq müqaviləsinin həm banka, həm də Hindistana böyük töhfə verəcəyini bildirərək, "Hindistanı bankımızın içərisində görməkdən böyük məmnunluq duyuruq. Münasibətlərimizdə bu gün daha yaxın əlaqələrin yaranmasını təmin edəcək yeni bir dövr başlayır",- ifadələrini istifadə edib.