Neft ərəblərin açıqlaması ilə ucuzlaşıb
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) energetika naziri Suhail Al Mazrouei, Neft İxrac Edən Ölkələr Birliyinin (OPEC) 3 üzvünün (Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və BƏƏ) birlikdə, İrana sanksiyaların yenidən tətbiq edilməsi vəziyyətində bazarda yaranacaq kəsiri örtməyə güclərinin olduğunu açıqlayıb. Bu açıqlama neft qiymətlərinin yüksəlməsini dayandırıb.
Digər tərəfdən, "Baker Hughes"ın açıqladığı məlumatlara görə, ABŞ-da neft qazma qurğularının ayı 2015-ci ilin Mart ayından bu yana ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Bakı vaxtı ilə saat 08:15-ə olan məlumata görə, Qərbi Texas nefti (WTI) 0,4% ucuzlaşaraq 70.70 dollara, Brent nefti 0,5% ucuzlaşaaq 76.69 dollara düşüb. Ötən həftə Brent neftinin qiyməti 78 dollara yaxınlaşmışdı.
Neft, ABŞ Prezidenti Donald Trampın ölkəsinin İran ilə nüvə müqaviləsindən çıxdığını və bu ölkəyə ən sərt sanksiyaların tətbiq ediləcəyini açıqlamasının ardından bahalaşmışdı. Sanksiyaların tətbiq edilməsi ilə İranın neft ixracının azalacağı və müvafiq olaraq da qlobal bazada neft təklifinin azalacağı bildirilir. İndi ərəblərin bu kəsiri ödəməyə hazı olduqlaını açıqlaması narahatlıqları azaldır. Bu səbəbdən qiymətlər düşüb.