Səhmdarlara qəzəbləndi, səhmləri kəskin düşdü
Elektromobil istehsalçısı Tesla-nın banisi Elon Musk, ötən günlərdə açıqlanan şirkətin ilk rüb maliyyə hesabatlarından sonra investorlar və analitiklərlə sual-cavab tədbiri keçirib. Analitiklərin və səhmdarların suallarını sıxıcı hesab edən Musk, investorlara kəskin cavablar verib.
"Marja" xəbər verir ki, Çərşənbə günü 305 dollara çıxan ancaq dünən 279 dollara qədər enən səhm qiymətlərindən sonra Elon Musk, investorlara "Qiymətlərin qalxıb düşməsinə səbr edə bilmirsinizsə Tesla səhmlərini satın və bir daha da almayın" deyib.
Musk, "gündəlik "al-sat" edənlərin arzularını təmin etmək kimi bir məqsədin yoxdur. Onlar vecimə deyil. Xahiş edirəm, səhmlərimizi satın və bir daha da almayın", - deyib. Musk, analitiklərin, şirkətin 1 milyard dollarlıq nağd pulu "yandırdığına" dair suallara da cavab verməyib.
Toplantının ardından mesajı alan investorlar səhmləri satıb. Nəticədə elektrikli avtomobil nəhəngi Tesla-nın səhmləri 8.9 faiz ucuzlaşıb.
3-CÜ RÜBDƏN SONRA QAZANC ƏLDƏ EDƏCƏK
Analitiklər, Tesla-nın pulsuz qaldığına diqqət çəksələr də Musk bu iddiaları rədd edir və şirkətin bu il kapital ehtiyacının olmadığını və vəsait cəlb etmək istəmədiyini deyir.
"Bloomberg"ə danışan analitik Ceyms Albert , "Aydın görünür ki, Elon Musk yorğun və qəzəblidir. Sərmayədarı danlamaq üçün çox yanlış bir zamandır. Təəssüflənəsi bir andı və birjaya da əks olundu". deyib.
Elon Musk səhmdarlara yazdığı məktubda Tesla-nın 3-ci rübdən etibarən mənfəət əldə edəcəyini bildirib.