S&P Türkiyənin kredit reytinqini aşağı saldı
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Standard & Poor's (S&P), Türkiyənin xarici və yerli valyutada uzunmüddətli kredit reytinqini "BB"dən "BB-/B"yə endirib, proqnozunu isə "mənfi"dən "sabit"ə dəyişdirilib.
"Marja" xəbər verir ki, qurum tərəfindən verilən açıqlamada, Türk Lirəsinin dəyərdən düşməsinin və volatilliyinin maliyyə sabitliyinə risk olduğu bildirilərək, Türkiyədə yüksək inflyasiya ilə birlikdə pisləşən cari və maliyyə kəsirə də işarə edilib.
Kredit reytinqinin endirilməsi ilə bağlı olaraq, Türkiyənin makroiqtisadi tarazlığının pozulmasının artdığı bildirilən açıqlamada, inflyasiya mənzərəsinin pisləşdiyi, Türk lirəsinin dəyərdən düşdüyü və volatilliyin artdığı qeyd edilib.
Türkiyənin maliyyə mövqeyinin zəiflədiyi qeyd edilən açıqlamada, iqtisadiyyatın həddən artıq qızdırdığı da vurğulanıb.
Açıqlamada, Türkiyənin xarici maliyyələşdirmə şərtlərinin və Türk lirəsinin mövqeyinin daha da pozulması və özəl sektorun həssaslaşması vəziyyətlərində ölkənin kredit reytinqinin yenidən azaldıla bilinəcəyi xəbərdarlığı edilib.
Digər tərəfdən, açıqlamada, Mərkəzi Bankın inflyasiya faizini 5 faiz hədəfinə yaxınlaşdırması və Türkiyənin xarici mövqeyinin davamlı şəkildə düzəlməsi vəziyyətlərində ölkənin kredit reytinqinin yüksəldiləcəyi qeyd edilib.
Dollar Türk Lirəsi qarşısında, Standard & Poor-sun (S&P) Türkiyənin kredit reytinqini aşağı salınmasının ardından 4.12 səviyyəsinin üzərini görüb.