Dünyanın ən böyük günəş stansiyası tikiləcək
Yaponiyanın texnologiya şirkəti "Softbank Group" və Səudiyyə Ərəbistanı, dünyanın ən böyük günəş stansiyanı Səudiyyə Ərəbistanında inşa etmək üçün anlaşma memorandumu imzalayıb.
Nyu-Yorkda keçirilən mərasimdə, anlaşma memorandumunu "Softbank" tərəfdən banisi Masayoshi Son, Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən isə Vəliəhd Şahzadə Məhəmməd ibn Salman imzalayıb.
200 milyard dollara başa gəlməsi gözlənilən günəş parkı, 200 GW gücündə olacaq və tam gücü ilə 2030-ci ildə çalışacaq. Bu günəş parkı üçün lazımi avadanlıqların istehsalı, avadanlıqların quraşdırlması və xidmət nəticəsində 100 minə yaxın məşğulluq yaranacaq.
Stansiyanın tikintisinə bu il, ilk elektrik istehsalına isə gələn il başlanması planlaşdırılır.
İqtisadiyyatda neftə asılılığını azaltmaq üçün yeni sahələrə yönələn Səudiyyə Ərəbistanı, son dövrdə xüsusilə texnologiya investisiyalarını artırır. Səudiyyə Ərəbistanının Dövlət İnvestisiya Fondu, "Softbank"ın 100 milyard böyüklüyündəki VisionFund-ının ən böyük investorudur.