Dollar üç ilin ən aşağı səviyyəsinə düşdü
Dollar, bazardakı bədbin faktorların artan Xəzinə istiqrazı faizlərindən ala biləcəyi dəstəyin qarşısını alması ilə Cümə günü Valyuta səbəti qarşısında üç ilin ən aşağı səviyyəsinə enib.
"Marja" xəbər verir ki, Dolların 10 böyük pul qarşısındakı vəziyyətini göstərən Bloomberg Dollar Spot İndeksi, gecə boyu həyata keçirdiyi itkiləri genişləndirərək təxminən 0.25 faiz düşüb. İndeks bu həftəni 2%-dən çox geriləmə ilə bağlamağa hazırlaşır.
Dollar İndeksi isə 0,35% düşərək 88.25 səviyyəsinədək geriləyib.
Dolların aşağı istiqamətli hərəkəti, Vaşinqtonun "zəif dollar strategiyası" tətbiq edəcəyinə dair narahatlıqlar və digər ölkələrin ekspansionist (yumuşaq) pul siyasətindən çıxmağa başlaması kimi müxtəlif faktorlar ilə baş verir.
Treyderlər, bir tərəfdən, dollarda sabitliyin ABŞ-dakı büdcə kəsirinə dair artan narahatlıqlar ilə sarsıldığı mövzusunda şübhəlidirlər.