Dünyanın ən dəyərli bankı məlum oldu
Dünyanın ən dəyərli bank brendi 59 milyard 189 milyon dollarlıq qiymətilə Çinin ən böyük bankı "ICBC" oldu.
Beynəlxalq marka qiymətləndirmə təşkilatı "Brend Finance"ın hazırladığı "Dünyanın Ən Dəyərli 500 Bank Markası-2018" araşdırması dərc olunub.
"Marja"nın araşdırmadan topladığı məlumatlara görə, dünyanın ən dəyərli 500 bank brendinin ümumi dəyəri 2018-ci ildə bir əvvəlki illə müqayisədə 1%-in üzərində artaraq 1 trilyon 181 milyard dolları keçib.
Ötən il 47 milyard 832 milyon dollarlıq marka dəyərilə birinci yeri tutan ICBC, bu il də zirvədəki yerini qoruyub, dəyərini 24 faiz artıraraq 59 milyard 189 milyon dollara yüksəldib.
ICBC-nin ardınca ötən ilin üçüncüsü China Construction Bank gəlir. Bank, dəyərini bu il 15,4 milyard dollar (37 faiz) artıraraq 56 milyard 789 milyon dollara qaldırıb.
ABŞ-ın bank nəhəngi Wells Fargo isə bu il bir pillə geriləyərək 44 milyard 98 milyon dollarlıq marka dəyəri ilə üçüncü yeri tutub.
Dünyanın marka dəyəri ən yüksək ilk 10 bankı arasında Çindən 4, ABŞ-dan 5, İngiltərədən bir bank var.
Dünyanın ən dəyərli bank brendləri ilə aşağıdakı siyahıdan tanış ola bilərsiniz.